piątek, 11 września 2015

ZMIANA NAZWISKA PO ROZWODZIE

Po orzeczeniu rozwodu możliwa jest zmiana nazwiska, która polega na rezygnacji z nazwiska męża lub żony i powrotu do nazwiska noszonego przez zawarciem małżeństwa.

Ważne jest, aby planując zmianę nazwiska po rozwodzie pamiętać o zachowaniu odpowiedniego terminu, bowiem zgodnie z art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu (wyroku), może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.

Do dokonania zmiany nazwiska nie potrzeba uzyskania zgody przez byłego małżonka, jest to wyłącznie decyzja osoby, która zmieniła nazwisko w związku z zawarciem małżeństwa. Można oczywiście nadal nosić dotychczasowe nazwisko, bądź powrócić do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego, bez względu na stanowisko byłego współmałżonka.

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest to jak najbardziej możliwe, ale pamiętajmy, że faktycznie na początku należy się rozwieść co również nie jest łatwe. Polecam każdemu przeczytanie artykułu https://pewny-prawnik.pl/blog/235/jak-przygotowac-sie-do-sprawy-rozwodowej gdyż właśnie tam fajnie napisano jak przygotować się do sprawy rozwodowej.

  OdpowiedzUsuń